Servarul Ruleaza 24/24 7/7 IP : 195.225.59.40:7777
Servarul Ruleaza 24/24 7/7 IP : 195.225.59.40:7777
Servarul Ruleaza 24/24 7/7 IP : 195.225.59.40:7777
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Servarul Ruleaza 24/24 7/7 IP : 195.225.59.40:7777

YM : fcs_life19@yahoo.com
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 RolePlay General

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Alexycu_Boogdan
Expert Sa-mp
Expert Sa-mp
Alexycu_Boogdan


Mesaje : 221
Puncte Puncte : 2776
Reputatie : 14
Data de inscriere : 07/01/2010
Rusine : 32

RolePlay General Empty
MesajSubiect: RolePlay General   RolePlay General Icon_minitimeMier Iun 30, 2010 9:42 pm

Jocu este o simulare a vietii reale si trebuie sa ne comportam ca si cum ar fi viata reala.


In primul rand comanda /me :
Ce face ea?

Descrie actiunea pe care o faci.

Ca sa o folosesti corect, va trebui sa puneti actiunea pe care o faceti la persoana a III-a de exe : Eu spal masina => /me spala masina.
Cateva Observatii:
-nu puneti /me spala masina.
./me si sterge pe jos.
Acel "si" nu isi are rostul
-nu folositi /me zice ca x ......
sau /me spune .......
pentru acestea vorbiti normal.

Cum sa te comporti in diferite situatii?:

1.Cineva vine si te impusca fara motiv
-tu nu faci repede 100000 de screen-uri si ii zici :brb forum, mai bine incerci sa iti procurezi o arma si sa il omori inapoim, iar cand il vei omorî vei zice ceva de genu Dumnezeu sa il ierte! /me ia cadavrul si il baga in canalizare.

2.Inselatorii
Am vazut ca era cineva care vindea licente,din cate am inteles era o pacaleala,iar adminii au zis ca daca cineva mai vinde asa ceva sa dea /report de ce?

de ce sa nu il lasati sa faca rp,ce in viata reala nu va puteti lua teapa?
In aceasta situatie daca cineva sa da teapa nu ziceti repede " ba da banii inapoi ca iti fac post " , va faceti ca nu va-ti dat seama,va duceti si puneti un contract pe el,sau il rapiti, chesti RP.

3.Cand sunteti rapit
-daca sunteti rapit incercati sa va ganditi ce ati face in viata reala:
Nu va apucati sa il injurati,sau sa iesiti din joc, trebuie sunati prietenii cu /call sa vada si rapitorul ce ziceti,de aici totu decurge de la sine......
-daca rapiti pe cineva:
Nu dati /ad am rapit pe respectivul sau pe id 44(bai ce aveti in cap?)
-Il puneti sa sune priteni,nu cereti 10000k pentru un membru rank 1 dintr-un gang ca nu o sa vina nimeni sigur,cereti ceva cum ar fi o masina tunata,20k nu exagerati,vorbiti agresiv cu cel rapit,duceti-l intr-un loc departat,dati un termen limita in cazul in care nu este indeplinit omorati victima,va descurcati voi.


4.Jaful unei banci:
Aici e nevoie si de politie sa actioneze RP,si de civili,si de jefuitori
Cum ar decurge un jaf rp?:
Jefuitorii se duc in banca,daca este cineva acolo il ia ca si ostatic(ostaticul ar trebui sa se comformeze,nu sa iese repede din banca) si cine va intra in banca jefuitorii sa nu il omoare direct, il vor duce intr-un colt alaturi de ceilalti ostatici. Jefuitorii nu trebuie sa dea /ad,ci sa sune la politie, si sa trimita pe cineva la ei sa negocieze.Cand membru politiei intra nu trebuie omorat, trebuie discutat cu el, de exemplu cereti si voi in functiie de ostatici, de exemplu daca aveti 5 ostatici, cereti si voi 2 masini rapide sau 2 elicoptere plus o suma de bani, pentru a scapa de ei , va trebui sa va ganditi si la asta daca doriti sa mearga jaful conform planului. Daca vedeti ca politia nu va baga in seama, atunci omorati un ostatic ca sa le aratati ca nu e de glumit. Aici ar trebui membri consiliului sa intervina si ei cu o suma de bani.

5.Car jack.
Pt jaful unei masini:
Hei tu frumoasa masina!!
./me sparge geamul si deschide usa.
./me il loveste pe conducator si il da afara din masina.
./me pleca cu demaraj.
Ne mai vedem!!

6.Character Story.
Inca ceva in legatura cu Biografia personajului....va dau niste sfaturi:
-nu mai puneti ca aveti parintii omorati de niste mafioti si ca vreti sa va razbunati a devenit prea comuna si
ce naiba toti parintii sunt morti? si faptul ca vreti sa va razbunati nu ajuta prea mult,ba din contra.....;
-nu folositi prescurtari,scrieti corect gramatical;
-povestea sa fie despre ce ati fost voi inainte,si ce sunteti acum,ce scoli ati absolvit,ce locuri de munca ati avut(factiuni),de ce vreti sa intrati(nu puneti ca vreau sa ajut colegii si sa omor infractori...lame,spuneti ca aveti nevoie de niste bani in plus pentru familia voastra,ca vreti sa cumparati o casa,ca vreti sa va cumparati o masina);
-nu folositi termeni de genu:factiune,RP,LS,war,boss si altele;
-nu incurcati IC cu OOC ....La IC folositi cat mai mult RP posibil,acolo se vede cat de bine stie cineva RP;


Acum o sa va dau un exemplu de biografie pentru o cerere intr-o mafie:

Ma numesc X,am xx ani,sunt nascut in Y si vreau sa ma alatur voua,in incercarea mea de a scapa de o viata banala,unde daca esti cinstit esti prost.M-am saturat de aceasta viata plictisitoare,sunt dispus sa fac orice sacrificii pentru a intra la voi si a va ajuta cu tot ce pot.Voi transporta,voi omori,voi apara,voi fugi,voi face orice pentru voi.Vreau sa precizez ca stiu sa trag cu orice arma,pot conduce orice masina,pot zbura cu orice avion,pot conduce orice barca.
Vreau sa va ajut si sa ma simt in siguranta pentru ca,cel mai sigur loc din lumea este intr-o mafie.

7.Termeni IC,OOC,MT....(nu imi apartine acest tutorial,dar este de folos)

In Character[IC]



IC este o actiune care se refera la un actor,un personaj virtual - Cand intri
in joc tu iti intri in personajul tau virtual care este total diferit de cel din viata
ta reala:
IC este chatul unde te comporti si vorbesti ca in viata reala [ mai exact imiti...]
Exemplu: Daca ai un prieten in joc si in viata reala te-ai certat cu el
pe server trebuie sa te comporti ca si cum nu s-a intamplat nimica,acolo esti alt om,alt personaj.


Out of Character[OOC]



Out of character = in afara characterului tau din joc.Pentru OOC se foloseste comanda /b -
pe /b discuti tot ce contine viata reala [exemple: forum,codati,prieteni din viata ta reala...etc]
Pentru ca este un mod RP si incercam sa imitam viata reala - Exemple : In viata reala nu te duci la mama
sa ii zici ca este un codat pe cer sau ca ai facut cerere pe forum sa intri in Yakuza...


Metagaming [MG]



Metagaming-ul este folosirea cunostintelor din Out Of Character (OOC - viata reala) intr-o situatie In Character
(IC - in joc).
Exemplu Pozitiv : Eu merg la LSPD si in fata este un player cu numele ''X''.
Convorbire:
Eu:Salut,cum te numesti?
X:Eu ma numesc X,dumneavoastra?
Eu:Eu ma numesc Y,incantat de cunostinta.
X:Deasemenea...
Exemplu Negativ: Eu merg la LSPD si in fata este un player cu numele ''X'' si ii spun:
Salut ''X'' ce faci? Da-mi si mie ceva bani te rog.... = este total gresit, din moment ce in realitate nu ii stii numele din prima, trebuie sa il intrebi.



Powergaming [PG]

Un powergamer este un jucator care incearca sa-i forteze pe altii sa participle la role-playing care nu au nici o obligatie. De exemplu, un jucator care descrie caracterul s?u ca f?cand ceva cu (sau contra) altui caracter care in mod normal solicita pe altcineva sa joace alaturi, ca bataia sau intalnire sexuala este considerat a fi powergaming.

O situatie de genul poate fi una in care doi playeri se intalnesc iar unul din ei folosid /me realizeaza urmatoarea activitate:

X ii da o palma lui Y.

Aparent a folosit bine comanda /me dar nu ia dat celuilalt sansa sa raspunda. Varianta corecta este urmatoarea:


X incearca sa ii dea o palma lui Y.

Acum individul are sansa sa raspunda. Acesta are 2 moduri de a raspunde:

1 - Y se fereste.
2 - Y incaseaza pumnul.


Mixing



Mixingul este combinatia intre Chatul OOC + IC:
Exemplu:

X:Salut
Y: ((Ce mai faci ma?))
X: ((Vi sa pescuim?))
Y: Da
X: ((Hai sam mergem...))

Este non-RP!

Bunnyhoping:



Este atunci cand sari sa te deplasezi mai rapid dintr-un loc in altul-



Revange Killing [RK]




RK-ul este atunci cand te omoara cineva,esti dus la spital iti pierzi jumate din memorie
si nu iti mai aduci aminte cine te-a omorat dar mergi si il omori pe cel care te-a omorat. = este non rp
Dupa ce te-a omorat cineva nu mai mergi sa te razbuni pentru ca ai fost omorat ...


DeathMatch [DM]



DM-ul este atunci cand ataci,omori un player fara un motiv Roleplay.Si acest termen este non-rp pentru ca
IRL[viata reala] nu mergi pe strada si omori oameni aiurea ...


Faction Kill [FK]


Faction Kill [FK] e atunci cand un civil sau un membru al unei factiuni ataca/omoara un membru al altei factiuni
fara niciun motiv RP.Exemplu: X[Taxi] ataca un membru Yakuza fara niciun motiv RP doar pentru distractia personala.
De ce este non-rp? Hai sa ne gandim - un membru taxi se ocupa cu transportul de persoane
nu cu arme etc,si Yakuza cu altele...


Character Skill ( CS )



Character Skill inseamna ce talente are personajul tau.
Chiar daca este controlat de "cel din spatele monitorului" , aceste talente sunt notate ca si cum ar fi ale personajului.
Exemplu: X a ajuns taximetrist deoarece este un foarte bun sofer. Asta inseamna ca skillul lui este sofatul..........
Sus In jos
https://viata-reala.forumgratuit.ro/
Ionut_Gabriel
Maniac
Maniac
Ionut_Gabriel


Mesaje : 57
Puncte Puncte : 178
Reputatie : 0
Data de inscriere : 23/12/2009

RolePlay General Empty
MesajSubiect: regula 1   RolePlay General Icon_minitimeMier Dec 22, 2010 10:38 am

la regula 1 cand cineva te omoara fara motiv e corect sa dai report pe forum....daca faci u rost de arma si te intorci sa il omori e revenge killing [dupa ce te duci la spital in viata reala, uiti cine te-a omorat de exemplu] ; si parerea mea e ca ar fi mai bine inainte sa iti faci cont pe server sa dai un test [legat de role-play] asa nu mai intra toti idiotii care nu stiu ce e ala DM sau asa ceva
Sus In jos
 
RolePlay General
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CITI SI INVATATI RolePlay CA VA BAGA 3 ORE LA JAIL :)
» CITI SI INVATATI RolePlay CA VA BAGA 3 ORE LA JAIL :)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Servarul Ruleaza 24/24 7/7 IP : 195.225.59.40:7777 :: Server :: Imformatii Server-
Mergi direct la: